روش نصب DHCP سرور

حالا شما تا حدودی با نحوه کار DHCP آشنا شدید و نوبت آشنایی با نحوه نصب و پیکر بندی DHCP رسیده است که یک پروسه بسیار ساده ای دارد. از روی پنجره Server Manager که در زمان روشن شدن سیستم نمایش داده می شود Add Role را انتخاب کرده و DHCP Server role را انتخاب کنید. از شما یک سری اطلاعات در مورد span> Domain ی که کلاینت ها استفاده می کنند، در صورت موجود بودن و یا آدرس DNS Server و کامپیوتری که این Roll را دارد می پرسد و بعد از آن شما می توانید یک Scope ایجاد کنید که در زیر به صورت مفصل بحث خواهد شد و همچنان می توانید مشخص کنید که آیا از DHCPv6 استفاده شود یا خیر و یک سری تنظیمات دیگر.


توجه: اگر در شبکه خود قصد استفاده از Active Directory ، DNS و DHCP  را دارید بهتر است این سه Roll را با Active Directory همزمان نصب کنید. ( این روش نصب به صورت کامل در بخش مراحل نصب اکتیو دایرکتوری در سرور 2003 به صورت کامل بیان شده

است.)

ساخت Scope جدید در DHCP Server

با ساخت یک span> Scope جدید رنج آدرس مورد نظر برای شبکه را انتخاب می کنیم. این رنج Scope نامیده می شود.

پنجره ی ایجاد Scope جدید هم در زمان نصب و هم از طریق کنسول مدیریت DHCP در دسترس می باشد. برای ایجاد Scope جدید می بایست مراحل ذیل را طی کنید:

1.      کنسول مدیریت DHCP را از منوی استار سپس  Administrator Tools اجرا کنید.

2.      بر روی سرور DHCP از منوی سمت چپ راست کلیک کنید و pan>  New Scope را انتخاب کنید.

3.      چنجره ایجاد Scope جدید نمایان می شود. روی دکمه Next کلیک کنید.

4.      در صفحه بعد یک نام برای DHCP خود انتخاب کنید و روی Next  کلیک کنید.

5.      صفحه تعین محدوده آدرس دهی نمایان می شود. اکنون بایستی اولین IP از محدوده ی رنجی که برای کلاینت ها در نظر گرفته اید را در فیلد Star IP address وارد کرده و آخرین IP را در End IP address وارد کنید. سپس Subnet Mask را وارد کنید . و روی Next کلیک کنید. 

LocalStrike

6.      شما می توانید از محدوده ی رنج تعین شده بعضی از IP ها را استثناء قرار دهید به طوری که دیگر به کلاینتی اختصاص داده نشود. به عنوان مثال رنج انتخابی شما بین 10.10.10.1 تا 10.10.10.100 است در این صفحه می توانید به عنوان مثال رنج 10.10.10.40 تا 10.10.10.45 را استثناء قرار دهید.

LocalStrike

7.      در صفحه Lease Duration می توانید مدت زمان اجاره نامه آدرس را مشخص نمایید.

LocalStrike

8.      در صفحه Configure DHCP Options از شما سوال می شود که آیا مایل هستید تنظیماتی مثل Default gateways, DNS server and WINS را هم اکنون انجام دهید یا بعد از نصب. ما گزینه "Yes, I want to configure these options now," را انتخاب می کنیم تا روی هر کدام بحث کنیم. کلید Next را بزنید تا به صفحه بعد برویم.

LocalStrike

9.      صفحه Router (Default Gateway) نمایان می شود. اینجا شما می توانید یک لیستی از Router ها و یا Gateway های شبکه خود را مشخص کنید. با استفاده از کلید Add می توانید آدرس مورد نظر را اضافه کرده و در صورت نیاز با کلید Remove آن را حذف کنید. بعد از پایان کار روی Next کلیک کنید.

LocalStrike

10.  صفحه Domain Name and DNS Servers نمایان می شود. همان تور که در تصویر مشاهده می کنید می توان نام دامین مادر و DNS سرور ها را مشخص کرد.

LocalStrike

11.  صفحه WINS Server نمایان می شود. در این صفحه شما می توانید WINSسرور های سازمان خود را که به کلاینت ها می بایست اختصاص داده شود را وارد کنید. بعد از پایان روی Next کلیک کنید.

LocalStrike

12.  سر انجام صفحه فعال سازی Scope نمایان می شود. وقتی شما یک Scope را Active کنید، سرویس DHCP فعال می شود.

LocalStrike

بعد از نصب می توانید کنسول DHCP را از pan> Administrator Tools اجرا کنید. در این کنسول چند عمل مدیریتی دیگر را می توانید انجام دهید که اگر مجالی بود در آینده خواهم نوشت.

  • 30 کاربر این را مفید یافتند
آیا این پاسخ به شما کمک کرد؟

Related Articles

رسانه های انتقالی یا Transmission Media

قسمت فیزیکی ای که برای اتصال بخش های مختلف شبکه از قبیل نود ها و پرینترها و... استفاده می شود...

ایجاد گروه در اکتیو دایرکتوری

  اگر شما تعداد زیادی کاربر با سطح دسترسی های مختلف دارید بهتر است اول گروه...

ساختار TCP/IP

در زيرساختار TCP/IPوهمچنين پروتكل هاي آن را در مقایسه با OSI...

ایجاد گروه در اکتیو دایرکتوری

  اگر شما تعداد زیادی کاربر با سطح دسترسی های مختلف دارید بهتر است اول گروه...

نصب و تنظیم DHCP سرور

پروتکل DHCP یکی ار پر کاربرد ترین پروتکل ها در شبکه های سایز متوسط به بالا است و وظیفه مدیریت...