پروسه اختصاص آدرس در پروتکل DHCP

 

پروتکل DHCP یکی ار پر کاربرد ترین پروتکل ها در شبکه های سایز متوسط به بالا است و وظیفه مدیریت اختصاص آدرس به کامپیوتر ها را بر عهده دارد. وقتی یک DHCP با یک DNS تنظیم بشود خیلی از کارهای Administrator به صورت اتوماتیک کاهش می یابد و شبکه نظم و دقت بالاتری خواهد داشت.

 


روش کار:

1.      پروسه در خواست توسط کلاینت شروع می شود بدین صورت که کلاینت درخواست IP Address را به DHCP server میفرستد. کلاینت پیغام DHCPDISCOVER را در Subnet شبکه انتشار می دهد.

2.      زمانی DHCP Server پیغام را دریافت کرد یک پیغامی به نام DHCPOFFER را که شامل  اطلاعاتی در موردIP Address و یک سری اطلاعات دیگر مثل Subnet Mask و مدت زمانه اجاره ی IP address یا همان Lease duration را به کلاینت ارسال می کند. سپس DHCP Server آدرس اختصاص داده شده را قفل کرده و مجدد به اجاره نمی دهد. اما اگر کلاینت پاسخ no DHCPOFFER در یافت کرد یعنی سرور آدرسی به درخواست کننده نداد کلاینت چهار بار دیگر سعی می کند و اگر همچنان آدرسی دریافت نکرد کلاینت یک مدت خاص، مجدد درخواست را ارسال نمی کند.

توجه: اگر در شبکه از یک DHCP سرور بیشتر داشته باشیم کلاینت اولین پاسخ DHCPOFFER را قبول می کند. 

3.      در مرحله بعد کلاینت پیغام DHCPREQUEST را به سرور می فرستد به دین منظور که آدرس را قبول کرده است.

4.      و در پایان DHCP Server  پیغام DHCPACK را به کلاینت می فرستد که شامل IP Address و سایر اطلاعات است و این مشخصات به کلاینت اختصاص داده می شود. و تا زمان پایان دوره اجاره این آدرس به کلاینت دیگری داده نخواهد شد.

زمانی که 50% زمان اجاره گذشت کلاینت مجدد یک پیغام DHCPREQUEST دیگر برای تمدید اجاره ی آدرس خود به سرور می فرستد. و وارد موقعیت Renewing می شود. سپس کلاینت پیغام *DHCPACK را دریافت می کند و اجاره تمدید می شود.

اما اگر کلاینت پیغام *DHCPNACK را دریافت کرد و یا 87.5% از زمان اجاره گذشت و سرور پاسخی به درخواست نداد کلاینت اجاره را پایان می دهد و در پایان مجدد مثل یک کلاینت جدید درخواست آدرس را ارسال می کند.

عموما مدت زمان پیش فرض اجاره ی آدرس در سرور هشت روز است.

این پروسه کاملا از دید کاربران پنهان بوده و در عرض چند ثانیه انجام می شود. و نیاز به مقداری تنظیمات در سرور می باشد که در زیر مورد برسی قرار خواهم داد.

توجه: در صورتی که DHCP آدرسی به کلاینت نداده باشد و کلاینت از سیستم عامل های مایکروسافت استفاده کند. ویندوز از امکانی به نام Automatic Private IP Addressing (APIPA)   استفاده می کند و از رنج آدرس 169.254.0.0 و سابنت 255.255.0.0 که در کلاس B است به کلاینت اختصاص می دهد. و برای این که در شبکه از این آدرس استفاده نشده باشد با استفاده از پرتکل ARP و انتشار آن در شبکه مطمئن می شود که کلاینت های دیگر از این آدرس استفاده نکرده باشد. با استفاده  از این روش هیچ گونه Gateway و یا DNS ی به کلایت اختصاص داده نمی شود.

بسیاری از شبکه های کوچک از این امکان استفاده می کندد و نیازی به هیچ گونه تنظیمات خاصی ندارند.

 

برای آشنایی با نحوه نصب DHCP سرور اینجا کلیک کنید.

------------------------------------------------------------------

 

DHCPACT: DHCP Acknowledge

DHCPNACT: DHCP No Acknowledge 

  • 110 کاربر این را مفید یافتند
آیا این پاسخ به شما کمک کرد؟

Related Articles

روش نصب DHCP سرور

حالا شما تا حدودی با نحوه کار DHCP آشنا شدید و نوبت آشنایی با نحوه نصب و پیکر بندی DHCP...

ایجاد گروه در اکتیو دایرکتوری

  اگر شما تعداد زیادی کاربر با سطح دسترسی های مختلف دارید بهتر است اول گروه...

نیم سرور Name Server

Name Server   ها قسمت بنیادی Domain Name System (DNS ) می باشند.  با استفاده از نیم سرورها امکان...

رسانه های انتقالی یا Transmission Media

قسمت فیزیکی ای که برای اتصال بخش های مختلف شبکه از قبیل نود ها و پرینترها و... استفاده می شود...

Wireshark چیست؟

Wireshark یک آنالیزگر پکت در شبکه است. یک آنالیزگر پکت، پکت هایی که در شبکه رد وبدل می شوند را...