تنظیم فیلترهای ایمیل و جلوگیری از دریافت SPAM

در این بخش تصمیم داریم به کاربردها و نحوه ی استفاده از سه بخش Account level filtering، User level filtering و Spam Assassin بپردازیم. گرچه دو بخش اول به طور اختصاصی برای جلوگیری از دریافت اسپم ساخته نشده اند ولی آشنایی با این دو بخش می تواند به خوبی به شما کمک کند تا از دست بسیاری از ایمیل های ناخواسته خلاص شوید. در ادامه به شرح کاربرد ها و نحوه ی استفاده از این بخش ها می پردازیم.

کاربرد Account Level Filtering و User Level Filtering چیست؟
هردوی این بخش ها به کاربر اجازه می دهند با تنظیم فیلتر های دلخواه و مشخص کردن پارامترهای مورد نظر، از دریافت بعضی از ایمیل ها جلوگیری به عمل آورده و یا روی ایمیل هایی که با قوانین تعیین شده تطابق دارند، فعالیتی خاص انجام دهد. مثلا به کمک این بخش ها می توانید تعیین کنید که کلیه ی ایمیل هایی که دارای کلمه ای خاص در عنوان خود هستند و یا از آدرس ایمیل خاصی ارسال شده اند، پذیرفته نشوند و فرستنده ی آنها خطایی مبنی بر پذیرفته نشدن ایمیل دریافت کند. و یا می توانید تعیین کنید که کلیه ی ایمیل های دارای یک محتوای خاص، برای شما به ادرسی که تعیین می کنید ارسال شوند. البته امکانات این بخش به دو مورد ذکر شده محدود نمیشود و کاربرد های این بخش بسیار است. و اما تفاوت Account Level Filtering و User Level Filtering در چیست؟ پاسخ این است که فیلتر هایی که در بخش Account Level Filtering تعریف شوند، بر روی کل حساب کاربری هاستینگ شما و هر چند تا اکانت ایمیل که در آن داشته باشید تاثیر خواهند گذاشت ولی فیلتر های مربوط به User Level Filtering فقط و فقط بر روی اکانت ایمیلی که فیلتر را بر روی آن تعریف کرده اید، تاثیر خواهند داشت. بنابراین به این جهت که تفاوت این دو بخش بسیار مختصر است، ما نیز تنها به ارائه توضیحات در رابطه با User Level Filtering می پردازیم تا شما به همه ی جنبه های آن مسلط شوید و پس از آن به سادگی قادر باشید از امکانات Account Level Filtering نیز استفاده نمایید.

آموزش اعمال فیلتر بر روی ایمیل های ورودی و کنترل آنها در cPanel
همانطور که گفته شد، در این بخش به بررسی نحوه ی کار کرد User Level Filtering خواهیم پرداخت. برای اعمال فیلتر های دلخواه به شکل زیر عمل کنید :
۱ – پس از ورود به سی پنل در بخش Email Management Tools بر روی User Level Filtering کلیک کنید.

 user level filtering

۲ – در صفحه ای که برایتان به نمایش گذاشته می شود در جلوی اکانت ایمیلی که مایلید فیلتر مورد نظر را بر روی آن اعمال کنید بر روی لینک Manage Filters کلیک کنید.

user level filtering 

۳ – در ادامه بر روی دکمه ی Create New Filter کلیک نمایید تا به صفحه مربوط به ساخت فیلتر ها هدایت شوید.

 user level filtering

۴ – در قسمت Filter Name نام فیلتر خود را وارد نمایید. توجه داشته باشید که نام فیلتر نمی تواند از الگوی Rule # پیروی کند و باید نامی به غیر از این نام برای فیلتر خود برگزینید.
۵ – در قسمت Rules از منوی کشویی اول، قسمتی که مایلید مورد بررسی قرار گیرد را انتخاب کنید. مثلا برای چک کردن فرستنده کافی است From را انتخاب کرده و یا برای چک کردن عنوان ایمیل کافی است Subject را انتخاب کنید.
۶ – در منوی کشویی دوم، شرط دلخواه خود را انتخاب کنید. مثلا برای بررسی برابری کافی است equals را انتخاب کرده و یا برای وارد کردن عبارات با قاعده یا Regular expression ها گزینه ی matches regex را انتخاب نمایید. (انتخاب های مختلفی مثل بررسی شروع شدن با یک شرط خاص، پایان یافتن با یک شرط خاص، شامل شدن و … در اختیار شما هستند).
۷ – در تکست باکس عبارت دلخواه خود را وارد نمایید.
۸ – در صورتی که مایلید بیش از یک شرط را مورد بررسی قرار دهید می توانید با استفاده از دکمه + شرط های بیشتری را تنظیم نمایید.
۹ – در بخش Actions؛ عملی که مایل هستید روی ایمیل دریافتی انجام شود را تعیین کنید.
۱۰ – روی دکمه ی Create کلیک کنید تا فیلتر شما ایجاد شود.

فیلتر ایجاد شده در لیست Current Filters به نمایش در خواهد آمد و شما میتوانید در هر زمان با کلیک بر روی Edit آن را ویرایش کرده و یا با کلیک بر روی دکمه Delete آن را حذف نمایید.

نحوه ی استفاده از Account Level Filtering هم دقیقا به همین صورت است با این تفاوت که فیلتر های ایجاد شده دراین بخش، فقط روی یک آدرس ایمیل فعال نخواهند بود و بر روی تمامی اکانت های ایمیل شما تاثیر خواهند گذاشت.

و اما چند خطی درباره ی Spam Assassin
Spam Assassin یک نرم افزار ضد اسپم بسیار قدرتمند و شناخته شده است که می توانید به شما کمک کند تا به سادگی از شر هرزنامه ها رها شوید. همانطور که قبلا هم توضیح داده شد، ایجاد فیلتر ها در سی پنل گرچه می تواند به منظور جلوگیری از دریافت برخی از ایمیل های شناخته شده به عنوان اسپم باشد ولی این روش، روش مناسبی برای جلوگیری از دریافت همه هرزنامه ها نیست چرا که شما می بایست از پیش فیلتر های لازم را بر روی آنها تنظیم کنید و این کار امری وقت گیر بوده و عملا غیر ممکن است. چرا که شناسایی اسپم معمولا بر اساس الگوریتم هایی بسیار پیچیده تر از فیلتر های ساده ای که ما می توانیم در سی پنل ایجاد کنیم، انجام می گیرد. بنابراین اینجاست که Spam Assassin به میان می آید.

برای دسترسی به Spam Assassin کافی است در کنترل پنل cPanel در قسمت Email Management Tools بر روی آیکن مربوط به  این برنامه کلیک کنید و سپس با کلیک بر روی دکمه Enable Spam Assassin آن را فعال نمایید. شما در این بخش این انتخاب را دارید که تعیین کنید ایمیل های شناخته شده به عنوان اسپم، به صورت اتوماتیک از روی هاست شما پاک شوند. در عین حال شما قادر خواهید بود این برنامه را به نحوی تنظیم کنید که فولدری با عنوان Spam به هرزنامه های شما اختصاص داده و همه ی آنها را در این فولدر نگهداری نماید.

همچنین در بخش Configure Spam Assassin امکان تنظیم فیلتر های دلخواه جهت جلوگیری از دریافت هرزنامه نیز در اختیار شما قرار می گیرد. بنابراین همانطور که می بینید با استفاده از این ابزار می توانید به سادگی یک باکس ایمیل تمیز و مرتب و خالی از هرزنامه داشته باشید. البته همیشه به یاد داشته باشید که الگوریتم های شناسایی اسپم نیز گاهی ممکن است اشتباه کنند، بنابراین هر چند وقت یک بار سری هم به فولدر اسپم خود بزنید و اطمینان حاصل کنیک که ایمیلی به اشتباهی به این فولدر نرفته باشد.

از آنجایی که Spam Assassin یک امکان optional است بنابراین ممکن است همه ی هاستینگ ها آن را در اختیار شما قرار ندهند، بنابراین اگر آن را در پنل خود پیدا نکردید، زیاد هم نگران نباشید.

  • 28 کاربر این را مفید یافتند
آیا این پاسخ به شما کمک کرد؟

Related Articles

نحوه ساختن ومعرفي MySQL Database

هرگاه بخواهید بر روی هاست خود اسکریپت جدیدی نصب کنید، نیاز دارید که یک دیتابیس یا پایگاه داده نیز...

آموزش تغيير دادن کلمه عبور در cPanel

جهت تغییر پسورد cPanel ابتدا وارد کنترل پنل شده و از قسمت Preferences  آیکون Change Password را...

نحوه بکاپ گرفتن از اطلاعات

Backupیعنی تهیه یک پشتیبان از فایل های سایت شما. چنانچه وب سایت شما دچار مشکل شد می توانید بوسیله...

Default E-Mail Account چیست و چه کاربردی دارد؟

فرض کنید که یک نفر می خواهد به شما ایمیل ارسال کند. این شخص آدرس سایت شما را میداند ولی نمیداند...

نحوه ساختن حساب FTP جديد

توسط FTP، می توانید با استفاده از نرم افزارهای مدیریت FTP، به طور مستقیم به هاست خود متصل شوید و...