نصب و تنظیم DHCP سرور

پروتکل DHCP یکی ار پر کاربرد ترین پروتکل ها در شبکه های سایز متوسط به بالا است و وظیفه مدیریت اختصاص آدرس به کامپیوتر ها را بر عهده دارد. وقتی یک DHCP با یک DNS تنظیم بشود خیلی از کارهای Administrator به صورت اتوماتیک کاهش می یابد و شبکه نظم و دقت بالاتری خواهد داشت.

روش کار:

 1. پروسه در خواست توسط کلاینت شروع می شود بدین صورت که کلاینت درخواست IP Address را به DHCP server میفرستد. کلاینت پیغام DHCPDISCOVER را در Subnet شبکه انتشار می دهد.

 2. زمانی DHCP Server پیغام را دریافت کرد یک پیغامی به نام DHCPOFFER را که شامل  اطلاعاتی در موردIP Address و یک سری اطلاعات دیگر مثل Subnet Mask و مدت زمانه اجاره ی IP address یا همان Lease duration را به کلاینت ارسال می کند. سپس DHCP Server آدرس اختصاص داده شده را قفل کرده و مجدد به اجاره نمی دهد. اما اگر کلاینت پاسخ no DHCPOFFER در یافت کرد یعنی سرور آدرسی به درخواست کننده نداد کلاینت چهار بار دیگر سعی می کند و اگر همچنان آدرسی دریافت نکرد کلاینت یک مدت خاص، مجدد درخواست را ارسال نمی کند.

توجه: اگر در شبکه از یک DHCP سرور بیشتر داشته باشیم کلاینت اولین پاسخ DHCPOFFER را قبول می کند. 

 1. در مرحله بعد کلاینت پیغام DHCPREQUEST را به سرور می فرستد به دین منظور که آدرس را قبول کرده است.

 2. و در پایان DHCP Server  پیغام DHCPACK را به کلاینت می فرستد که شامل IP Address و سایر اطلاعات است و این مشخصات به کلاینت اختصاص داده می شود. و تا زمان پایان دوره اجاره این آدرس به کلاینت دیگری داده نخواهد شد.

زمانی که 50% زمان اجاره گذشت کلاینت مجدد یک پیغام DHCPREQUEST دیگر برای تمدید اجاره ی آدرس خود به سرور می فرستد. و وارد موقعیت Renewing می شود. سپس کلاینت پیغام *DHCPACK را دریافت می کند و اجاره تمدید می شود.

اما اگر کلاینت پیغام *DHCPNACK را دریافت کرد و یا 87.5%  از زمان اجاره گذشت و سرور پاسخی به درخواست نداد کلاینت اجاره را پایان می دهد و در پایان مجدد مثل یک کلاینت جدید درخواست آدرس را ارسال می کند.

عموما مدت زمان پیش فرض اجاره ی آدرس در سرور هشت روز است.

این پروسه کاملا از دید کاربران پنهان بوده و در عرض چند ثانیه انجام می شود. و نیاز به مقداری تنظیمات در سرور می باشد که در زیر مورد برسی قرار خواهم داد.

توجه: در صورتی که DHCP آدرسی به کلاینت نداده باشد و کلاینت از سیستم عامل های مایکروسافت استفاده کند. ویندوز از امکانی به نام Automatic Private IP Addressing (APIPA)   استفاده می کند و از رنج آدرس 169.254.0.0 و سابنت 255.255.0.0 که در کلاس B است به کلاینت اختصاص می دهد. و برای این که در شبکه از این آدرس استفاده نشده باشد با استفاده از پرتکل ARP و انتشار آن در شبکه مطمئن می شود که کلاینت های دیگر از این آدرس استفاده نکرده باشد. با استفاده  از این روش هیچ گونه Gateway و یا DNS ی به کلایت اختصاص داده نمی شود.

بسیاری از شبکه های کوچک از این امکان استفاده می کندد و نیازی به هیچ گونه تنظیمات خاصی ندارند.نصب DHCP Server

حالا شما تا حدودی با نحوه کار DHCP آشنا شدید و نوبت آشنایی با نحوه نصب و پیکر بندی DHCP رسیده است که یک پروسه بسیار ساده ای دارد. از روی پنجره Server Manager که در زمان روشن شدن سیستم نمایش داده می شود Add Role را انتخاب کرده و DHCP Server role را انتخاب کنید. از شما یک سری اطلاعات در مورد Domain ی که کلاینت ها استفاده می کنند، در صورت موجود بودن و یا آدرس DNS Server و کامپیوتری که این Roll را دارد می پرسد و بعد از آن شما می توانید یک Scope ایجاد کنید که در زیر به صورت مفصل بحث خواهد شد و همچنان می توانید مشخص کنید که آیا از DHCPv6 استفاده شود یا خیر و یک سری تنظیمات دیگر.

توجه: اگر در شبکه خود قصد استفاده از Active Directory ، DNS و DHCP  را دارید بهتر است این سه Roll را با Active Directory همزمان نصب کنید. ( این روش نصب به صورت کامل در بخش مراحل نصب اکتیو دایرکتوری در سرور 2003 به صورت کامل بیان شده است.)


ساخت
Scope جدید در DHCP Server

با ساخت یک Scope جدید رنج آدرس مورد نظر برای شبکه را انتخاب می کنیم. این رنج Scope نامیده می شود.

پنجره ی ایجاد Scope جدید هم در زمان نصب و هم از طریق کنسول مدیریت DHCP در دسترس می باشد. برای ایجاد Scope جدید می بایست مراحل ذیل را طی کنید:

 1. کنسول مدیریت DHCP را از منوی استار سپس  Administrator Tools اجرا کنید.

 2. بر روی سرور DHCP از منوی سمت چپ راست کلیک کنید و  New Scope را انتخاب کنید.

 3. چنجره ایجاد Scope جدید نمایان می شود. روی دکمه Next کلیک کنید.

 4. در صفحه بعد یک نام برای DHCP خود انتخاب کنید و روی Next  کلیک کنید.

 5. صفحه تعین محدوده آدرس دهی نمایان می شود. اکنون بایستی اولین IP از محدوده ی رنجی که برای کلاینت ها در نظر گرفته اید را در فیلد Star IP address وارد کرده و آخرین IP را در End IP address وارد کنید. سپس Subnet Mask را وارد کنید . و روی Next کلیک کنید. 

  DHCP Active Scope

6.     شما می توانید از محدوده ی رنج تعین شده بعضی از IP ها را استثناء قرار دهید به طوری که دیگر به کلاینتی اختصاص داده نشود. به عنوان مثال رنج انتخابی شما بین 10.10.10.1 تا 10.10.10.100 است در این صفحه می توانید به عنوان مثال رنج 10.10.10.40 تا 10.10.10.45 را استثناء قرار دهید.

DHCP Active Scope

7.     در صفحه Lease Duration می توانید مدت زمان اجاره نامه آدرس را مشخص نمایید.

DHCP Active Scope

8.     در صفحه Configure DHCP Options از شما سوال می شود که آیا مایل هستید تنظیماتی مثل Default gateways, DNS server and WINS را هم اکنون انجام دهید یا بعد از نصب. ما گزینه "Yes, I want to configure these options now," را انتخاب می کنیم تا روی هر کدام بحث کنیم. کلید Next را بزنید تا به صفحه بعد برویم.

DHCP Active Scope

9.     صفحه Router (Default Gateway) نمایان می شود. اینجا شما می توانید یک لیستی از Router ها و یا Gateway های شبکه خود را مشخص کنید. با استفاده از کلید Add می توانید آدرس مورد نظر را اضافه کرده و در صورت نیاز با کلید Remove آن را حذف کنید. بعد از پایان کار روی Next کلیک کنید.

DHCP Active Scope

10.     صفحه Domain Name and DNS Servers نمایان می شود. همان تور که در تصویر مشاهده می کنید می توان نام دامین مادر و DNS سرور ها را مشخص کرد.

DHCP Active Scope

11.     صفحه WINS Server نمایان می شود. در این صفحه شما می توانید WINSسرور های سازمان خود را که به کلاینت ها می بایست اختصاص داده شود را وارد کنید. بعد از پایان روی Next کلیک کنید.

DHCP Active Scope

12.     سر انجام صفحه فعال سازی Scope نمایان می شود. وقتی شما یک Scope را Active کنید، سرویس DHCP فعال می شود.

DHCP Active Scope

بعد از نصب می توانید کنسول DHCP را از Administrator Tools اجرا کنید. در این کنسول چند عمل مدیریتی دیگر را می توانید انجام دهید که اگر مجالی بود در آینده خواهم نوشت.

 • 30 کاربر این را مفید یافتند
آیا این پاسخ به شما کمک کرد؟

Related Articles

مراحل نصب اکتیو دایرکتوری در سرور 2003

Active Directory یکی از قویترین ابزارهای ویندوز  و یکی از نقاط  قوت ویندوزهای سرور...

ایجاد یوزر در اکتیو دایرکتوری

وقتی که روی سروری active directory نصب شود کلیه اکانتها و گروه ها ویندوز غیر فعال شده و جای خود...

ایجاد گروه در اکتیو دایرکتوری

  اگر شما تعداد زیادی کاربر با سطح دسترسی های مختلف دارید بهتر است اول گروه...

روش نصب DHCP سرور

حالا شما تا حدودی با نحوه کار DHCP آشنا شدید و نوبت آشنایی با نحوه نصب و پیکر بندی DHCP...